Terhesség alatt a női szervezet folyamatos változása a magzat megfelelő fejlődését
hivatott támogatni. Helytelen életvitellel és táplálkozással azonban az egyensúly könnyen felborulhat, amely az anya és gyermeke egészségét is veszélyeztetheti.
Az egyik legnagyobb dilemmát a megfelelő energiaszükséglet meghatározása jelenti.
Mára már talán megdőlt az elmélet, amely szerint a várandós anyának „kettő helyett kell enni”. A terhesség ideje alatt átlagosan 15%-kal, kb. 300 kcal-val nő a kismama energiaszükséglete. Ez a megnövekedett energiaigény kb. 0,5 liter tejjel vagy 2 szelet kenyérrel egyenértékű. És ha a tejet és a kenyeret hoztuk példának, máris jogosan merül fel bennünk a kérdés, hogy vajon a növekedett kalóriaszükséglet mellett mennyire meghatározó a különféle tápanyagok aránya. Egyáltalán nem elhanyagolható, hogy az emelkedett energiaszükségletet milyen
tápanyagokkal biztosítjuk. A várandós anyuka fehérjeigénye kb. 15- 20%-kal nő, mivel a fejlődő magzat agyának és izomzatának legfőbb építő kövei a
fehérjék. A zsírszegény hús-és tejtermékek, valamint a tojás tartalmazzák azokat
az esszenciális aminosavakat, amelyeket a szervezet képtelen előállítani. Továbbá a
megnövekedett vas, cink, kalcium, D-vitamin, B6 és B12 vitamin szükségletet is biztosítják. (B12 vitamint csakis állati eredetű élelmiszerek tartalmaznak!)
Nem szabad megfeledkeznünk az emelkedett szénhidrát szükségletről sem. Mivel
a várandósság idején terhességi cukorbetegség is kialakulhat, a kismamáknak fokozottan ügyelniük kell arra, hogy szénhidrát igényüket magas rost tartalmú, teljes kiőrlésű gabonafélékkel, zöldség-és főzelékfélékkel, nyers gyümölcsökkel fedezzék.
A rostfogyasztás jelentőségét külön ki kell emelnünk ebben az időszakban, hiszen a
megnövekedett testsúly, a hormonális változások és a fizikai aktivitás csökkenése sokszorosan növelik az esélyét a székrekedés kialakulásának, amely aztán további kellemetlen tüneteket (pl. aranyér) produkálhat, jelentősen rontva a kismama közérzetét. A Lipóti Pékség termékei közül ajánlom például az északi magvas kenyeret, valamint a teljes kiőrlésű és tönkölylisztből készült termékeket (pl. kornspitz, tönkölykifli, Mamma Mia kifli stb.), hiszen ezek a magas rosttartalom mellett kiemelkedő B-vitamin és szelén forrást is jelentenek a szervezet számára.